6 tévhit az elektromos autókkal kapcsolatban
2024. január 6., szombat
Az elektromos autók manapság nagyon népszerűek, hiszen számos előnnyel bírnak. Vannak, akik mégis lebeszélik magukat róla, leginkább az interneten olvasott „ijesztő” információk miatt. A legtöbb ilyen információ téves, érdemes tehát mindig hiteles forrásból tájékozódni. Cikkünkben összegyűjtöttük a leggyakoribb tévhiteket, egyúttal igyekszünk eloszlatni az elektromos autókkal kapcsolatos félelmeket.
Tévhit 1.: Az elektromos autók akkumulátorai nem bírják sokáig, elöregszenek, cserére szorulnak
Ez az az állítás, amivel talán a leggyakrabban találkozunk mi is a munkánk során. Az igazság az, hogy a modern elektromos autókba kerülő akkumulátor-csomagokat már úgy tervezik, hogy az autó életciklusánál is hosszabb ideig lehessen azokat használni. Nem is lehetne ez másként, ugyanis az EU piacára kerülő akkumulátoroknak teljes életciklusuk során biztonságosnak és megfelelő teljesítményűnek kell lenniük. Jelenleg a járművekbe kerülő akkumulátorok 80 százalékának 12-15 év az élettartama, a technológia fejlődésével azonban ez még jócskán nőni fog.
Tévhit 2.: Az elektromos autók töltése nehézkes
Régebben talán nehézkes volt a kevés töltőállomás miatt, napjainkban azonban számos közösségi töltőhálózat áll rendelkezésünkre országszerte, többek között benzinkutakon, hipermarketek parkolójában, sőt, még lakótelepeken is. Maga a töltés villámtöltővel pedig nem tart tovább, mint 30-40 perc. Mint arról korábban írtunk, az elektromos autó akkumulátora otthon is tölthető. Akik ezt választják, azoknak nem kell alkalmazkodniuk a nyilvános töltési lehetőséghez.
Tévhit 3.: Az elektromos autó valójában nem is környezetkímélő
Való igaz, hogy amennyiben szén égetésével termelik az elektromos energiát, az ugyanolyan környezetszennyező lehet, mint a hagyományos benzines autó, viszont, mivel az áram megújuló energiaforrásból (pl. napenergia) is előállítható, akár otthon is, a tézis megdől.
Tévhit 4.: Az elektromos autó luxus, csak a tehetősek engedhetik meg maguknak
Az elektromos autók ára másfélszer, vagy akár kétszer drágább lehet, mint a benzines vagy dízelüzemű gépjárműveké, ugyanakkor a fenntartásuk és a karbantartásuk lényegesen olcsóbb, vagyis hosszú távon sokkal jobban járunk egy elektromos autóval. Emellett Magyarországon a zöld rendszámtáblás autók ingyen parkolnak közterületeken, így akár ezzel is spórolhatunk.
Tévhit 5.: Az elektromos autók nem elég dinamikusak
Ez egyáltalán nem igaz! Az elektromos autóban lévő elektromotor a motor karakterisztikájából fakadóan induláskor sokkal jobban, nagyobb nyomatékkal gyorsítja az autót, mint egy hagyományos motor. A zöldautók tehát általában jobban gyorsulnak, mint a benzinnel vagy a gázolajjal hajtott társaik.
Tévhit 6.: A „zöld” autók könnyen lángra kapnak
Egyesek előszeretettel tesznek fel lángoló villanyautókról készült videókat elrettentési céllal, de a helyzet az, hogy az öngyulladási képesség nem csupán az elektromos autók sajátossága. Tűz esetén vízzel olthatók, a biztonsági berendezések az áramkört azonnal megszakítják.
Te is elektromos gépjárművel közlekedsz? Kattints online kalkulátorunkra, és válogass a hazai biztosítók legjobb KGFB ajánlatai közül, vagy kérj ajánlatot CASCO biztosításra munkatársainktól!
Balesetmentes vezetést kíván a Zöldkötelező csapata!